>   Aktuális   |   >   Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság hírei   |   >   Szimpózium   |   >   Összefoglaló közlemény   |   >   E-medicina
 
a.png

Aktuális

>

Génvédelem izomdisztrófia ellen

Svéd kutatók egy olyan génre bukkantak, amely protektív hatású az izomsorvadással szemben. 

>

Alzheimer-kór korábbi kimutatását szolgáló módszer

A PET-vizsgálatnál korábban mutatja ki az Alzheimer-kórt a szabad vízmolekulákat feltérképező diffúziós tenzor képalkotó eljárás (FW DTI).

>

Három különböző SM altípust azonosítottak

Egy új kutatás során a betegek vérében található immunmarkerek alapján a sclerosis multiplexnek (SM) három különböző altípusát azonosították.

>

A COVID-19 tünetei nemenként eltérőek

A COVID-19 tünetei nemenként eltérőek

>

Új teszt tumorok agresszivitásának kimutatására

Az ADAM8 sejtfelszíni fehérje a tumorok áttétképződésének újonnan felfedezett markere.

>

Hajkiegyenesítő termék és veseelégtelenség

A glioxilsavat tartalmazó hajkiegyenesítő termékek használata a kalcium-oxalát kristályok vesében történő felhalmozódása miatt növeli az akut veseelégtelenség kockázatát
-
f.png

Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság hírei

>

Mirvetuximab a petefészekrák kezelésére

A mirvetuximab-soravtansin korábban, 2022 novemberében gyorsított eljárás keretében kapott indikációra most teljes körű engedélyt adtak.

>

Givinosztát Duchenne-izomdisztrófiára

Az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) engedélyezte a givinosztátot (Duvyzat) a Duchenne-izomdisztrófia (DMD) kezelésére 6 éves vagy idősebb betegeknél.
-
sz.png

Szimpózium

>

A metforminterápia aktuális kérdései

Ma a metformin a leggyakrabban felírt antidiabetikum, világszerte mint­egy 150 millió cukorbeteg szedi rendszeresen. Közel másfél évtizede ez az elsőként alkalmazandó gyógyszer 2-es típusú diabetes mellitusban több nemzetközi szakmai szervezet ajánlása alapján. Egyes vélemények szerint még ma sem értékeljük eléggé ezt a gyógyszert, mások kételyeket fogal­maznak meg a metforminkezelés makrovaszkuláris és egyéb előnyeivel kapcsolatban.
-
ooo.png

Összefoglaló közlemény

>

Guillain–Barré-szindróma

A Guillain–Barré-szindróma és variánsai heterogén, akut neurológiai betegségcsoport. Patomechanizmusuk összetett és nem egyértelműen tisztázott. A diagnózist a klinikai tünetek, az azokat megelőző infekció, a liquor-vizsgálat és az elektroneurográfia segítségével állapítjuk meg. A kezelésére alkalmas immunmodulánsok adását javasolt mielőbb elkezdeni; de adható még IVIG és plazmaferezis. A betegség korai felismerése és kezelése, valamint a szövődmények gyors észlelése és ellátása meghatá­rozza a hosszú távú kimenetelt. 

>

A súlyos asztma biomarkerei és patogenezise

A súlyozott gén-koexpressziós hálózati analízis a génexpressziós profilok és fenotípusok közötti összefüggések feltárására alkalmas bioinformatikai módszer. Jelen vizsgálatban a súlyos asztmában szerepet játszó gének elemzésén túl igyekeztek meghatározni az asztma progressziójának hátterében meghúzódó rejtett mechanizmusokat és kulcsfontosságú géneket is.

>

A spondylitis ankylopoetica gyakorisága

Egy új tanulmány cáfolja, hogy a spondylitis ankylopoetica előfordulási gyakorisága eltérő lenne a férfiak és nők között.
-
e.png

E-medicina

>

Heretumoros betegek termékenyítőképességének vizsgálata

A germinális eredetű heredaganat az összes daganatos meg- betegedés körülbelül 1%-a, a 15–35 éves férfiak leggyakoribb daganata. A betegség mortalitása alacsony, köszönhetően a korszerű terápiáknak, melyek azonban jelentősen ronthatják a beteg férfiak megtermékenyítőképességét. A betegek nagy része családalapítás előtt áll, ezért kiemelten fontos a fer- tilitás megőrzése. Erre a leggyakrabban használt módszer a spermabankolás és asszisztált reprodukciós eljárások. A magyar adatok feldolgozása alapján azt találtuk, hogy minél előrehaladottabb a betegség, annál jobban károsodott a spermiogenezis. Összehasonlítva a heretumoros mintánkat egészséges, illetve limfómás csoport mintáival, azt az ered- ményt kaptuk, hogy a heretumoros és non-Hodgkin-limfómás csoport paraméterei szignifikánsan rosszabbak voltak az egészséges kontrollokhoz viszonyítva. Minden heredaganatos betegnek ajánlott a spermakonzerválás a kezelés megkez- dése előtt, így biztosítva a gyógyulás után a családalapítás és gyermekvállalás lehetőségét, mivel a kezelés a károsodott spermiogenezist tovább ronthatja, infertilitást okozva. Magy Onkol 65:46-52, 2021 Kulcsszavak: heredaganat, spermiogenezis, spermakonzer- válás, termékenyítőképesség
-
v.png

Van egy kérdésem

>

Lehet-e eredményesen kezelni a nemi vágy postmenopausalis lanyhulását?

BIZONYÍTÉKON ALAPULÓ VÁLASZ A postmenopausalis hipoaktív szexuális vágy (HSDD) kezelésében alkal­mazott transzdermális tesztoszteron havonta átlagosan 0,92-dal növeli a kielégüléssel járó szexuális érintkezések (sexually satisfying event, SSE) számát, acnét okoz, és fokozza az androgénhatást anélkül, hogy alkalma­zását jelentősebb szövődmények kísérnék (A szintű ajánlás, jó minőségű, véletlen besorolásos, konrollcsoportos vizsgálatok [RCT-k] metaanalízise alapján). A flibanserin növeli az SSE-k számát (havonta 0,4-del) és javítja a szexuális funkciókat, ugyanakkor szédülést, aluszékonyságot és hányin­gert okozhat (B szintű ajánlás, gyenge minőségű RCT-k metaanalízise alap­ján). A dehidro-epiandroszteron (DHEA) HSDD eseteiben javítja a szexuális funkciót (B szintű ajánlás, gyenge minőségű RCT-k metaanalízise alapján).
-
r.png

Ránézek és megmondom

>

Fiatal katona hematológiai eltérései

Egy egyébként egészséges, Katar­ban szolgáló 21 éves katona 2 hete fennálló hasi görcsök miatt kereste fel orvosát. 
-
c.png

Cikkreferátum

>

A szelexipag alkalmazása a pulmonális artériás hipertónia kezelésében

A pulmonális artériás hipertónia a tüdőerek progresszív vasculopathiája, melyben a progresszió megelőzésére és a kimenetelek javítására korai és hatásos vazodilatátor kezelés szükséges. A PAH-betegek speciális csoportját képezik a kalciumcsatorna-blokkolókra reagáló betegek, akik specifikus kezelést igényelnek és kedvezőbb prognózisra számíthatnak. Az esetek túlnyomó többségében azonban a kalciumcsatorna-blokkoló kezelés nem hasznos, ezért egyéb pulmonális vazodilatátor terápiák bevezetése szükséges. Összefoglalónk a terápiás lehetőségeket veszi sorra.

>

Biztonságos a hosszú távú lanreotidkezelés előrehaladott bélrendszeri és hasnyálmirigy eredetű neuroendokrin tumorok terápiájában

A III. fázisú CLARINET klinikai vizsgálat (NCT00353496) eredményei szerint a lanreotid autogel/depot kezelés a placebóval összehasonlítva szignifikáns mértékben javította a nem funkcionáló bélrendszeri vagy hasnyálmirigy eredetű neuroendokrin daganatokban szenvedő betegek progressziómen­tes túlélését (progression-free survival, PFS). A vizsgálat résztvevőinek lehetősége volt belépni egy nyílt elrendezésű kiterjesztett vizsgálatba (open label extension, OLE), melynek során a lanreotid hosszú távú biz­tonságosságát és hatásosságát értékelték. Az összesen 89 résztvevővel lefolytatott vizsgálat eredményei szerint az összes nemkívánatos esemény incidenciája, illetve a kezeléssel összefüggésbe hozható nemkívánatos ese­mények incidenciája alacsonyabb volt, mint az eredeti vizsgálat esetében, tehát a hosszú távú lanreotidkezelés jó biztonságossági profilt mutatott.
-
b.png

Betegtájékoztató

>

Mielodiszpláziás szindróma

A mielodiszpláziás szindróma (MDS) gyűjtőfogalom, olyan betegségeket ölel fel, melyek hátterében a vérsejtek nem megfelelő képződése vagy mű­ködése áll. Ennek oka a vérsejtek keletkezési helyeként szolgáló csontvelő funkciózavara.
-

Kapcsolat

KIADÓ:

Professional Publishing Hungary Kft.
1037 Budapest, Montevideo u. 3.  
E-mail: [email protected]

Főszerkesztő:  

Dr. Nagy Judit 
Tel: +36-30-922-0137 
E-mail: [email protected]

Szerkesztő:

Dr. Simonfalvi Ildikó 

Ügyfélkapcsolat:

Pécsi Andrea
Tel: +36-30-552-5024 
E-mail: [email protected]

Duma Csilla
Tel: +36-70-654-0552
E-mail: [email protected]

A hírlevéllel kapcsolatos technikai ügyintézés:

Tihanyi Petra

E-mail: [email protected]

-
© 2009 - 2024, OTSZ Online
 A PPH Media adatkezelési tájékoztatóját ITT olvashatja.